ariabank
03 دی 1401 - 12:27

یارانه تنظیم بازار میوه شب عید حذف شد

معاون سازمان تعاون روستایی کشور گفت: برای تنظیم بازار میوه شب عید امسال یارانه‌ای در نظر گرفته نشده است و تنها در موارد خیلی خاص با تشخیص کارگروه استانی، نرخ میوه برای اقشار آسیب پذیر به صورت دستوری تعیین و یارانه آن پرداخت می‌شود.

مرتضی معتمد معاونت فنی و بازرگانی سازمان  تعاون روستایی کشور در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: برای بازار میوه شب عید برنامه‌ای به سازمان تعاون روستایی ابلاغ نشده و  قرار است بخش خصوصی برای تنظیم بازار میوه شب عید اقدام کند.

وی افزود: تنظیم بازار شب عید امسال به بخش خصوصی واگذار شده است و سازمان تعاون روستایی تنها بر اجرای صحیح آن نظارت دارد.

نرخ خرید برای میوه شب عید امسال تعیین نمی‌شود

معاونت فنی و بازرگانی سازمان تعاون روستایی کشور ادامه داد: بر این اساس، قیمت میوه تنظیم بازار برای مصرف کننده در هر استان در کارگروه خود استان مشخص می‌شود اما قیمت خرید تعیین نخواهد شد.

وی در پاسخ به اینکه منظور از بخش خصوصی چه تشکل یا اتحادیه ای است آیا منظور اتحادیه باغداران است یا خیر، گفت:  خیر؛ در هر استانی مباشری قدرتمند، توسط خود کارگروه استانی مشخص خواهد شد.

 معتد در پاسخ به اینکه چرا هنوز خرید میوه شب عید شروع نشده است، تصریح کرد: کارگروه‌های استانی فعلا در حال تعیین مباشر هستند و خرید هنوز شروع نشده است اما روند اجرایی در حال انجام است.

معاونت فنی و بازرگانی سازمان  تعاون روستایی کشور همچنین در واکنش به ارزان شدن پرتقال در مراکز تولید تا هر کیلوگرم 3 هزار تومان گفت: با آغاز خرید میوه شب عید، قیمت‌ها برای تولید کننده نیز متعادل خواهد شد.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه قیمتی برای خرید تعیین نشده است خریدارن برای ارزان تر، با یکدیگر رقابت می‌کنند اما باید به نحوی باشد که کشاورزان نیز آسیب نبینند.

معاون سازمان تعاون روستایی کشور ادامه داد: در زمان خرید باید کمک شود که قیمت پرتقال کمی به نفع باغداران بالا برود اما این روند در سیب برعکس است.

وی در پاسخ به اینکه برای تنظیم بازار شب عید امسال دولت یارانه ای در نظر گرفته شده است گفت: برای تنظیم بازار میوه شب عید امسال یارانه ای در نظر گرفته نشده است و تنها در موارد خیلی خاص که کارگروه استان تشخیص دهد، قیمت میوه برای اقشار آسیب پذیر گران است با پرداخت یارانه، قیمت دستوری نیز برای میوه تعیین و یارانه آن پرداخت خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 930090